Dźwięk telewizyjny może być naprawdę niskiej jakości, chyba że byłeś gotów wydać duże pieniądze i mnóstwo czasu na instalację pełnego zestawu stereo. Jednak w dzisiejszych czasach możesz szybko i łatwo poprawić dźwięk telewizora, instalując soundbar.

Co to jest soundbar? Jak działa?

Tradycyjnie konfiguracja głośników w telewizorze polegała na umieszczeniu pięciu głośników wokół widza w tak zwanej konfiguracji dźwięku przestrzennego 5.1. Było to skuteczne, ale kosztowne i działało naprawdę tylko wtedy, gdy siedziałeś w tym samym miejscu, aby oglądać telewizję za każdym razem. Wymagało to również dużej ilości kabli biegnących przez pokój.

Soundbar oferuje lepszą jakość dźwięku przy mniejszej konfiguracji i mniejszej liczbie przewodów. Soundbary zawierają kilka głośników, które wysyłają dźwięk do pokoju z tego samego miejsca co telewizor. Polepszają się także w rozprowadzaniu dźwięku na boki, dzięki czemu można dobrze słyszeć dźwięk z dowolnego miejsca w pokoju.

Innym powodem zakupu soundbar są wbudowane głośniki w telewizorach. Ponieważ telewizory stają się coraz cieńsze, w ramkach jest mniej miejsca na ukrywanie głośników. Oznacza to, że wbudowane głośniki stały się słabsze i mniej imponujące. Niektóre nowoczesne telewizory nie mają już wbudowanych głośników. Producenci telewizorów zakładają, że kupisz soundbar, aby uzyskać imponujący efekt.

Jak wybrać soundbar?

Jeśli jesteś przekonany, że soundbar jest dla Ciebie odpowiedni, przejdź do wyboru modelu, który odpowiada Twoim potrzebom. Ceny soundbarów wahają się od ofert budżetowych po zaawansowane opcje. Ile wydajesz, zależy od tego, jak jesteś wybredny pod względem jakości dźwięku, a także od rodzaju treści, które lubisz oglądać.

Przy filmach akcji sprawdzi się soundbar z wysokim poziomem głośności i dużą ilością basów. Fani seriali i telenowel korzystają z czystego dźwięku, aby lepiej słyszeć dialogi. Jeśli możesz, idź do sklepu z elektroniką, aby usłyszeć kilka soundbarów przed podjęciem decyzji.

Przy wyborze soundbaru należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Wejścia, dzięki czemu można podłączyć telewizor do soundbaru. Zobaczysz opcje takie jak wejścia HDMI, optyczne lub RCA stereo.
  • Łączność bezprzewodowa, taka jak obsługa Bluetooth. Oznacza to, że nie będziesz mieć bałaganu w każdym miejscu podczas instalacji soundbaru.
  • Liczba głośników, która wpływa zarówno na jakość, jak i głośność wytwarzanego dźwięku.
  • Czy soundbar jest wyposażony w subwoofer, który jest oddzielnym urządzeniem, które zwykle umieszcza się na podłodze i zapewnia dodatkowe wzmocnienie basów?
  • Obsługa technologii audio, takich jak Dolby Atmos, która zapewnia dźwięk przestrzenny.

Gdzie używać soundbaru?

Soundbary są zwykle umieszczane pod telewizorem lub bezpośrednio przed nim. Czasami możesz zobaczyć listwę soundbar nad telewizorem, jeśli jest tam więcej miejsca. Innym razem będzie przymocowany do ściany w pobliżu telewizora, zwłaszcza jeśli telewizor jest również zamontowany na ścianie.

Kluczem do wyboru miejsca ustawienia soundbaru jest ustawienie go tak, aby wypełniło pomieszczenie dźwiękiem w jak największym stopniu. Chcesz przecież, aby dźwięk dochodził z tego samego kierunku, co telewizor, i nie chcesz go blokować, umieszczając soundbar książkami lub innymi przedmiotami. Nie chcesz też, aby soundbar blokował widok ekranu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj