Transmisja sygnału między komputerami i podłączanymi do nich urządzeniami peryferyjnymi może przebiegać na wiele różnych sposobów. Obecnie najpowszechniej wykorzystywanymi sposobami przekazywania sygnałów są transmisja szeregowa oraz równoległa.

Na czym polega transmisja równoległa?

Transmisja równoległa sprowadza się do przesyłania pakietów danych jednocześnie. Architektura komputerów jest zaprojektowana tak, aby wspierać taką formę transmisji, wobec czego jest ona dość powszechnie stosowana. Równoległe transmitowanie danych umożliwia uzyskanie dużych prędkości transferu. Niemniej, implikuje to konieczność stosowania do transmisji łączy składających się z dziewięciu przewodów.

Na czym polega transmisja szeregowa?

Transmisja szeregowa polega na przesyłaniu danych bit po bicie w pakietach danych wysyłanych sekwencyjnie. Informacje przesyłane są synchronicznie lub asynchronicznie. W przypadku przesyłu asynchronicznego możliwe jest uzyskanie nieregularnie wysyłanych pakietów danych. Każdy pakiet danych jest oznaczany bitem końcowym i początkowym. Choć szeregowa transmisja asynchroniczna jest nieco bardziej elastyczna w użyciu, to taki sposób przesyłu danych może nieznacznie ograniczać szerokość pasma przesyłu.

Synchroniczna transmisja szeregowa polega na przesyłaniu danych w określonych oknach czasowych, które determinowane są sygnałem zegarowym CLK. Sygnał zegarowy jest wspólny zarówno dla odbiornika, jak i nadajnika pakietów danych. Synchronizacja odbiornika i nadajnika umożliwia przesył danych.

Najważniejsze porty I/O wykorzystujące transmisję szeregową i równoległą

Wśród najważniejszych portów wejścia/wyjścia stosowanych w komputerach stacjonarnych należy wymienić interfejsy COM, LPT, FireWire, DSub, a także nowsze standardy: USB, HDMI oraz DisplayLink.

Standard COM wykorzystywany jest w gniazdach RS-232 i umożliwia podłączanie do komputera urządzeń DTE, czyli końcowych urządzeń danych. Zaliczamy do nich m.in. modemy. Standard RS-232 w wersji C umożliwia transfer na odległość do 15 m z prędkością do 20 kbit/s. Warto zwrócić uwagę, że standard RS-232 miał swój debiut w 1962 roku i od tego czasu powstały aż 4 warianty portu COM.

Interfejs LPT (zwany również IEEE 1284) wykorzystywany jest do równoległej transmisji informacji między komputerem a podłączanymi do niego urządzeniami peryferyjnymi. Standard ten zapewnia transmisję danych na odległość do 5 m z prędkością do 2 Mb/s. Standard LPT składa się z kilku protokołów transmisji danych. Wśród nich należy wymienić: SPP, Nibble Mode, Byte Mode, EPP oraz ECP.

Interfejs DSub pozwala na przesyłanie danych między kartami graficznymi komputerów PC a ekranami lub monitorami. W standardzie DSub możliwy jest transfer sygnału VGA, SVGA oraz XGA. Obecnie standard ten został niemal całkowicie wyparty przez standardy HDMI i DVI. Niemniej nadal można spotkać porty DSub w specjalistycznych urządzeniach i maszynach połączonych z komputerami stacjonarnymi i mikrokontrolerami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj