Każdy z nas codziennie korzysta z wielu różnych urządzeń USB. Czasem zdarza się, że korzystamy z własnych narzędzi w firmie lub odwrotnie. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie na to pozwolić, a dodatkowo podłączanie nieautoryzowanych sprzętów do firmowych komputerów może być niebezpieczne dla naszej lokalnej sieci. Jak zatem poradzić sobie z podobnym problemem? Na czym polega blokowanie portów USB, kiedy się je przeprowadza i jaką ma ono rolę w ochronie firmowego sprzętu?

  1. Blokowanie portów USB – na czym polega?
  2. Blokada portów USB – po co się ją wykonuje?
  3. Blokowanie portu USB – jak je przeprowadzić?

Blokowanie portów USB – na czym polega?

W wielu firmach obieg informacji oraz sprzętu elektronicznego to bardzo ważna kwestia bezpieczeństwa. Nie chcielibyśmy w końcu, aby wrażliwe dane wyciekły z biura, ani też aby nierozważny pracownik zainfekował nam komputery. Aby temu zapobiec można zastosować blokadę urządzenia USB – fizyczną lub też za pomocą specjalnego oprogramowania. W tym pierwszym wypadku blokada ma za zadanie uniemożliwienie umieszczenia nośnika USB w porcie. Blokowanie poprzez oprogramowanie nie pozwala z kolei na skopiowanie, odczytanie ani żadną inną interakcję pomiędzy nośnikiem a komputerem, do którego został on podpięty.

Blokada portów USB – po co się ją wykonuje?

Blokowanie portów USB wykonuje się przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ułatwia to w ten sposób powstrzymani rozprzestrzeniania w firmowej sieci szkodliwego oprogramowania, ale także uniemożliwia przenoszenie wrażliwych danych na nieautoryzowane dyski, pendrive lub inne rodzaje nośników USB. Z jednej strony więc bronimy swojej sieci biurowej, a z drugiej utrudniamy wyciek danych, które mogłyby zaszkodzić działaniu naszej firmy. Co więcej, blokowanie dysków USB pomoże zapobiegać również przypadkowym błędnym użyciom firmowego sprzętu, co pozwala na zmniejszenie liczby uszkodzonych nośników czy nieautoryzowanego dostępu do określonej paczki danych.

Blokowanie portu USB – jak je przeprowadzić?

Centralne kierowanie systemami informatycznymi jest współcześnie bardzo powszechnym sposobem na dbanie o to, by firmowe dane oraz sprzęt pozostawały w stanie nienaruszonym. Jest to dobry wybór szczególnie wtedy, gdy obowiązuje nas tajemnica zawodowa lub gdy wyciek naszych danych mógłby stanowić pole do nadużyć ze strony konkurencji. Blokowane porty USB to także świetna, choć prosta opcja w sytuacji, gdy nasza firma liczy wiele działów i wielu pracowników, a my chcielibyśmy mieć nad nią lepszą kontrolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj