Jeżeli miałeś już okazję wykonywać zdjęcia w plenerze, na pewno wiesz, jak istotnym akcesorium jest statyw. O ile jednak w plener, na który dojeżdża się samochodem, można zabrać pierwszy lepszy posiadany model, o tyle w podróży sprawdza się specjalny statyw podróżny. Jakimi cechami się odznacza i jakie niesie korzyści? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi.
Charakterystyka statywu podróżnego
Podróżowanie kojarzy się z pozostawaniem w ruchu i wędrowaniem. Nic więc dziwnego, że akcesoria turystyczne/podróżne łączą cechy takie jak poręczność i niska waga. Wytyczne owe spełnia również statyw podróżny. Z jednej strony jest kompaktowy, lecz najczęściej możliwy do rozłożenia (wyjątki to małe statywy, które przedstawiliśmy w dalszej części). Z drugiej strony ma niską wagę, jednak jest w stanie utrzymać solidny aparat, w tym lustrzankę z lampą błyskową czy teleobiektywem.
Niska waga statywu podróżnego nie może iść w parze z niską jakością. Mocne, odporne na niesprzyjające warunki pogodowe i lekkie, acz nieco droższe od standardowych są modele wykonane z włókna węglowego, tak jak statyw Benro. Warto też zwrócić uwagę na lekkie statywy z zaczepem na obciążnik. Jako obciążnik możesz wykorzystać cokolwiek: znaleziony kamień, butelkę z wodą, termos z herbatą. Dzięki temu elementowi sprzęt nie przewróci się na niepewnym, nierównym gruncie.
Statyw podróżny – budowa
Statyw dla podróżnika zazwyczaj da się rozpoznać po wyglądzie. Jest smuklejszy względem modeli klasycznego i do studia. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Interesującą odmianą statywu podróżnego jest statyw mini, nierzadko opierający się na elastycznych nogach złożonych z ruchomych kulek. Dla takiego sprzętu łatwiej znajdziesz miejsce w ciasnej i trudnej przestrzeni, np. w skalistych górach. Elastyczne nogi owiniesz wokół drzewa, słupa bądź innego obiektu, by uzyskać interesującą perspektywę na zdjęciach. Przekonaj się, jak różnie może wyglądać statyw podróżny: https://fotoforma.pl/fotografia-statywy-i-glowice.
W trudnych przestrzeniach, a także przy zdjęciach wykonywanych niemalże w ruchu, doskonale sprawdzi się statyw monopod, czyli z jedną nogą. Najprostsze modele mają na spodzie pojedynczy kolec, który lekko wbija się w ziemię. Monopod wymaga stałego trzymania jedną ręką, więc do obsługi aparatu masz także tylko jedną. Zapewnia jednak mobilność.
Statyw podróżny a głowica
Na koniec jeszcze jedna podpowiedź. Wybierając statyw podróżny, koniecznie zwróć uwagę na głowicę. To od jej solidności i płynności ruchów zależy, czy wykonasz efektowne filmy bądź panoramy. Funkcje płynnego wychylania pod kątem czy zmieniania orientacji z poziomej na pionową dadzą Ci pełnię władzy nad aparatem i efektami podróżniczej sesji. Odwiedź internetowy sklep fotograficzny Fotoforma i skompletuj sprzęt na wyjazd!