Chyba każdy jest już przyzwyczajony do powstawania coraz to nowszych technologii. Jedną z nich jest PoE, czyli Power over Ethernet, która ułatwia sposób zasilania. Rozwiązanie to wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, w tym zasilaczy PoE, ale bardzo dobrze przydaje się w systemach zabezpieczeń.

Na czym polega nowoczesna technologia PoE – Power over Ethernet?

Power over Ethernet (PoE) to funkcja sieciowa określona przez standardy IEEE 802.3af oraz 802.3at. Technologia ta niejako redefiniuje metodę zasilania. Istotą PoE jest integracja sygnału zasilającego i sygnału danych. Poprzez infrastrukturę sieciową PoE, która bazuje na sieci Ethernet, obydwa sygnały są jednocześnie przesyłane za pomocą jednego okablowania.

Do działania zasilania w modelu PoE konieczny staje się zakup specjalnych urządzeń takich jak zasilacze i przełączniki. Infrastruktura zasadniczo składa się z urządzeń określanych jako PSE (Power Sourcing Equipment), odpowiadających za zasilanie, a także PD (Powered Device), których działanie umożliwia brak konieczności wykorzystywania dodatkowych przewodów zasilających. Podstawowe wyposażenie sieci tego typu i specjalne zasilacze PoE można odnaleźć w tym miejscu: https://ivolta.pl/switche-poe/382/produkty/. Warto pamiętać, by zasilacze dodatkowo zabezpieczyć w produkty antyprzepięciowe.

Sieć bazująca na technologii Power over Ethernet cechuje się przede wszystkim wygodą. Doskonale widać to na przykładzie jej zastosowania w nowoczesnych systemach zabezpieczeń. Kamery monitoringu dostosowane do funkcjonowania w obrębie PoE mogą być podłączone tylko jednym kablem typu Ethernet. Dzięki temu nie ma konieczności przeciągania pod tynkiem dodatkowego osprzętu i kabli zasilania. Konstrukcja sieci staje się wobec tego znacznie prostsza, co można docenić zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Zarządzenie siecią może być bieżąco monitorowane, a poszczególne urządzenia, w razie konieczności, wyłączane i włączane.

Pozostałe zalety technologii Power over Ethernet

Wyeliminowanie podłączania kabli zasilania to niejedyny atut infrastruktury Power over Ethernet. Wraz z nim zyskuje się możliwość instalacji urządzeń w miejscach, w których normalnie byłoby to niemożliwe lub bardzo trudne. Świetnym przykładem może być instalowanie urządzeń w podwieszanych sufitach. Dzięki mniejszej liczbie kabli zmniejsza się też potrzebną liczbę gniazd elektrycznych.

PoE to również oszczędność finansowa. Koszta zakupu i przeciągania kabli do urządzeń sieciowych i telefonów VoiP natychmiast zostają wyeliminowane. Co więcej, przyszła ewentualna rozbudowa sieci także jest łatwiejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj