Samochody hybrydowe zrewolucjonizowały branżę motoryzacyjną. Jest to segment rynku motoryzacyjnego rozwijający się w bardzo dynamicznym tempie. Czym są popularne hybrydy i jak działają? Oto co warto wiedzieć na ich temat.

Samochód hybrydowy – co to takiego?

Mianem samochodu hybrydowego określa się pojazd, który najczęściej jest wyposażony w silnik spalinowy oraz jeden lub więcej silnik elektryczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie mocy auta oraz zmniejszenie zużycia paliwa. Pierwszy na świecie samochód hybrydowy został zaprezentowany w 1900 r. podczas Wystawy Światowej w Paryżu. Był to Lohner-Porsche Mixte Hybrid, który sprzedał się w liczbie 300 egzemplarzy. Na upowszechnienie się hybryd trzeba było jednak trochę poczekać – nastąpiło to w 1997 r., a sprawcą zamieszania była Toyota Prius. Następnie w 1999 r. do sprzedaży trafiła Honda Hybryd Insight.

Jakie są rodzaje samochodów hybrydowych?

Jak podkreślają przedstawiciele salonu Honda Plaza, napęd hybrydowy jest obecnie zaawansowanym technologicznie napędem, co pozwoliło na wprowadzenie pewnych kategorii samochodów hybrydowych. Dzielą się one na:

– mikrohybrydy (micro hybrid), których silnik elektryczny występuje w roli alternatora i rozrusznika oraz generator prądu w trakcie jazdy,

– łagodne hybrydy (mild hybrid), gdzie silnik również nie jest samodzielną jednostką napędową, ale ma zdecydowanie lepsze parametry niż silnik elektryczny w mikrohybrydzie,

– pełne hybrydy (full hybrid), których silnik elektryczny napędza auto i wspomaga silnik spalinowy, a przy tym odzyskuje energię podczas hamowania,

– hybrydy szeregowe wyposażone w silnik spalinowy niepołączony z kołami napędowymi umożliwiający jazdę w trybie elektrycznym bez zastosowania silnika spalinowego.

Sposób działania samochodu hybrydowego zależy od jego rodzaju. Jednostka elektryczna i spalinowa mogą pracować równocześnie, uzupełniając się nawzajem, bądź działać oddzielnie. System dobiera odpowiednie źródła napędu w taki sposób, aby dało się możliwie jak najskuteczniej wykorzystać każdą jednostkę napędową.

https://www.hondaplaza.pl/pl/samochody/samochody-nowe/modele/jazz-hybrid/informacje-ogolne.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj