Modernizacja instalacji grzewczej starego budynku to często jedna z najważniejszych rzeczy podczas remontu. Kilkudziesięcioletnie kotły nie spełniają dzisiejszych standardów, ani ekologicznie, ani ekonomicznie. Warto jednak podkreślić, że samo źródło ciepła to nie wszystko.
Renowacja starych obiektów może niekiedy przypominać studnię lub skarbonkę bez dna. Dostosowanie go do nowoczesnych standardów często może być procesem wymagający. Zazwyczaj wymaga ogromnego nakładu zarówno finansowego czy pod względem pracy. Powszechnie postrzega się wymianę źródła ciepła jako coś stosunkowo prostego. Najczęściej wyobrażamy sobie, że wystarczy wyjąć stary piec, a na jego miejsce zainstalować nowy grzejnik. Jednak niekoniecznie musi być to tak proste.
Zastępowanie pieca na paliwo przez pompę ciepła, w szybki sposób możemy popełnić kilka kluczowych błędów. M.in. możemy wskazać złe przygotowanie do inwestycji. Na portalu GlobEnergia możemy znaleźć wypowiedzi Andrzeja Minikowskie z NIBE Biawar, który ocenił co powinno być wykonane przed dokonaniem zakupu czy montażu pompy ciepła.
Warto pamiętać, że w sytuacji wymiany przestarzałego źródła ciepła na pompę ciepła, mogło być to jedyne rozwiązanie. Tego typu inwestycje, muszą być jednak odpowiednio przygotowane techniczne. Pompa ciepła różni się znacząco od klasycznego kominka, a wszelkiego rodzaju niedociągnięcia czy zaniedbania mogą być bardziej uciążliwe i widoczne.
Co zrobić przed montażem pompy ciepła?
Głównym aspektem, o którym warto pamiętać przy pompach ciepła, jest oczywiście odpowiednia izolacja termiczna budynku. Stare domy są często nieocieplone lub ocieplone cienkim styropianem, który nie izoluje ścian tak, jak dziś tego oczekujemy. Podobna sytuacja może wystąpić na dachu, który może wymagać izolacji.
Duże utraty pod kątem ciepła od wewnątrz może powodować m.in. stolarka drzwiowa lub okienna. Montowane kilkadziesiąt lat temu okna i drzwi, z reguły nie izolują już tak dobrze budynku jak nowoczesne rozwiązania. Ich mało skuteczna termoizolacja czy nieprawidłowe uszczelnienie obiektów może powodować bardzo duże utraty ciepła. W konsekwencji będzie to skutkowało dużymi kosztami związanymi z instalacją pomp ciepła.
W takim przypadku urządzenie instalowane w domu musi być o wiele wydajniejsze, aby zredukować uciekające ciepło z obiektu.
– Po pierwsze, ze względu na warunki pracy pompy ciepła. W większości przypadków nadwyżka mocy pompy ciepła nazywana jest przetwarzaniem, tj. zbyt duża liczba uruchomień w stosunku do czasu pracy urządzenia. To z kolei przyspiesza zużycie elementów pompy ciepła i pracuje przy częściowym lub niskim obciążeniu, co odbija się na wartości COP, co zwiększa koszty eksploatacji. – mówi Adam Minikowski z NIBE Biawar.
Pompa ciepła – wymiana
Sama wymiana źródła ciepła to tylko jeden z etapów modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w różnych obiektach. Rozważając inwestycję w pompę ciepła, warto podejść do problemu globalnie. Należy zwrócić uwagę na grzejniki, rury czy złączki. Wykonana nieprawidłowo izolacja rur może skutkować dużą utratą ciepła, zanim dotrze ono do miejsca przeznaczenia. Jednak nie to jest głównym problemem.
Niewłaściwe baterie mogą spowodować więcej problemów. Stare grzejniki żeliwne nie współpracują z pompą ciepła. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem są zespoły wentylatorowe o dużej powierzchni grzewczej lub przynajmniej grzejniki płytowe, które pozwalają na lepsze wykorzystanie ciepła przy niższych temperaturach. Kolejnym aspektem jest zanieczyszczenie sprzętu – przez lata użytkowania w rurach i grzejnikach mogą gromadzić się różnego rodzaju zanieczyszczenia i błoto, co może obniżyć wydajność tych urządzeń do poziomu niższego od oczekiwań producenta.
– Należy również pamiętać o analizie aktualnego źródła ciepła. Dostarcza to dość cennych informacji, ponieważ projektant może ocenić budynek na podstawie danych dotyczących zużycia paliwa i porównać je z analizą świadectwa lub audytu energetycznego, czy te wartości są ze sobą zgodne – komentuje doświadczenie NIBE Biawar.
Pompa ciepła – instalator musi wiedzieć wszystko
Decydując się na montaż pompy ciepła musisz wybrać doświadczonego instalatora, który przeprowadzi odpowiednią rozmowę, która ułatwi mu dobór odpowiedniego sprzętu do potrzeb Pompa ciepła. Pompa ciepła pewien budynek. Dotyczy to nie tylko jego powierzchni, liczby grzejników i stanu ocieplenia, ale także liczby mieszkańców oraz rodzaju urządzeń korzystających z ciepłej wody.
– Różne ilości gorącej wody są używane w prysznicach, różnych wannach i innych funkcjach hydromasażu itp. Ilość zużywanej ciepłej wody ma również znaczenie przy doborze kolejnych części instalacji pompy ciepła – komentuje Adam Minikowski.
Zapraszamy do wzięcia udziału w kursach uprawniających do montażu pomp ciepła: https://www.oszomega.pl/kurs-instalacja-klimatyzacji/.