Myślisz o zmianie pracy? Jesteś gotowa na nowe wyzwania? A może chcesz dorobić sobie do emerytury lub wspomóc domowy budżet? Spróbuj swoich sił w pracy opiekunki w Niemczech. W ten sposób nie tylko zdobędziesz doświadczenie zawodowe oraz pieniądze, ale także poznasz inną kulturę i nauczysz się obcego języka. A jeśli jesteś już zdecydowana, tylko nie wiesz, od czego zacząć, polecamy lekturę tego artykułu.

Kim jest pracownik niemieckiej opieki?

Kandydaci, którzy chcą podjąć zatrudnienie w branży opieki w Niemczech, powinni posiadać określone cechy osobowości. Najważniejsza jest cierpliwość i empatia oraz serdeczność w stosunku do drugiej osoby. Przyszły opiekun seniora musi też odznaczać się dobrym zdrowiem. Mile widziane są referencje, doświadczenie w opiece i zaangażowanie w pracę.

Podjęcie decyzji o wyjeździe nie jest łatwe. Praca w niemieckiej opiece wiąże się bowiem z rozłąką z bliskimi oraz z przyjaciółmi – na kilka tygodni lub nawet miesięcy. Mimo wszystko daje ona sporo satysfakcji i spełnienia. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw wyjazdu. Jeszcze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy postaw sobie cel. Pozwoli Ci on mieć świadomość, że wyjeżdżasz na chwilę, a nie na stałe. Po pewnym czasie wrócisz do domu bogatsza nie tylko o środki na koncie, ale też o nowe przeżycia i doświadczenia.

Proces rekrutacji do opieki w Niemczech

Jeśli rozważasz podjęcie pracy w niemieckiej opiece, skontaktuj się z wybraną agencją. Możesz to zrobić przez portal SenioPort, na którym znajdziesz renomowane, warte zaufania firmy opiekuńcze. Konsultant opowie Ci o warunkach zatrudnienia i przeprowadzi z Tobą krótką rozmowę po niemiecku. Jeżeli chcesz, możesz samodzielnie poszukać zlecenia dla siebie albo zamieścić własne ogłoszenie o tym, że szukasz pracy. Agencje same zgłoszą się do Ciebie i dobiorą najlepszą ofertę. Pamiętaj, że wynagrodzenie jest uzależnione od poziomu znajomości języka i od stopnia trudności danego zlecenia.

Opiekunka w Niemczech: zakres obowiązków

Wypełnianie codziennych zadań wymaga od opiekunki siły fizycznej i wytrzymałości psychicznej. Zastanawiasz się, co będzie wchodzić w zakres Twoich obowiązków? Wszystko zależy od potrzeb konkretnego seniora oraz od oczekiwań jego rodziny. Zwykle jest to przede wszystkim szeroko rozumiana opieka nad podopiecznym. Będziesz pomagać mu w codziennych czynnościach, takich jak wstawanie, siadanie, mycie czy ubieranie. W wielu przypadkach do obowiązków opiekunki pracującej w Niemczech należy też dbanie o dom. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie czystości w pomieszczeniach, z których korzysta ona i podopieczny. Opiekunka przygotowuje też posiłki, pierze, prasuje, czasami także robi zakupy albo przygotowuje listy potrzebnych produktów. Pamiętaj, że jako opiekunka domowa nie możesz wykonywać czynności medycznych (zakładanie opatrunków, robienie zastrzyków, mierzenie cukru). Nie rozdzielasz też i nie dawkujesz leków, a jedynie pilnujesz, by podopieczny zażywał je zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Dojazd do pracy w niemieckiej opiece

Jeśli koordynator z agencji przedstawił Ci zlecenie i Ty je zaakceptowałaś, to firma przesyła Twój profil rodzinie seniora. Po uzgodnieniu szczegółów i podpisaniu umowy pozostaje tylko czekać na wyjazd do opieki w Niemczech. Zwykle organizator (czyli agencja) informuje, kiedy, o jakiej godzinie i gdzie zostanie podstawiony bus. Jeżeli chcesz skorzystać z własnego środka transportu, koniecznie dowiedz się, czy jest możliwość zwrócenia kosztów przejazdu.

Praca opiekunki w Niemczech to zawód odpowiedzialny i wymagający. Przygotuj się więc na wyzwania i trudności, ale nie trać dobrego nastawienia. Uśmiech, optymizm i pogoda ducha pomogą Ci opanować strach przed nieznanym. A przecież to „nieznane” niekoniecznie musi być stresujące czy nieprzyjemne. Może też dać Ci wiele radości, nieść za sobą niezapomniane chwile i trwale podnieść Twoją pewność siebie. Czemu zatem nie spróbować? Sprawdź: Oferty pracy opieka Niemcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj