Woda pełni bardzo ważną rolę w wielu procesach przemysłowych. Jednak aby mogła być wykorzystywana do produkcji, musi zostać do tego odpowiednio przygotowana. Temu służy ozonowanie wody, czyli proces, w którym przy pomocy ozonu z wody usuwane są zanieczyszczenia.

  1. Na czym polega ozonowanie wody?
  2. Lampy UV do dezynfekcji wody

Ozonowanie wody jest wykorzystywane na szeroką skalę w zakładach produkcyjnych m.in. z branży spożywczej i kosmetycznej, czyli wszędzie tam, gdzie woda będąca składnikiem finalnego produktu musi być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.

Na czym polega ozonowanie wody?

Ozonowanie wody to proces jej uzdatniania, a więc uzyskania znacznie lepszych parametrów użytkowych. Samo ozonowanie jest łatwe, szybkie, a przede wszystkim, stosunkowo tanie, dlatego w wielu firmach produkcyjnych uważa się je za podstawową metodą dezynfekcji wody. Proces ozonowania przebiega w dwóch etapach. Pierwszym jest wstępne ozonowanie wody, w trakcie którego zniszczeniu ulegają mikroorganizmy, następuje klarowanie wody czy poprawianie jej barwy; zwiększają się więc walory smakowe i zapachowe wody. Podczas drugiego etapu, czyli pośredniego ozonowania wody, utleniają się związki organiczne i dezaktywują mikroorganizmy. Ozonowaniu podlega nie tylko woda pitna lub użytkowa, ale również ścieki. Oczyszczalnie wykorzystują ozonowanie ścieków do usuwania z wody środków powierzchniowo czynnych, wszelkiego rodzaju detergentów czy substancji farmaceutycznych.

Lampy UV do dezynfekcji wody

Ozonowanie nie jest jedyną metodą uzdatniania wody pitnej. Równie dobre efekty przynosi wykorzystanie promieniowania UVC, które generują lampy UV do wody. Podobnie jak w przypadku ozonowania, naświetlanie wody lampą UV nie powoduje zmiany jej smaku lub zapachu, a dodatkowo, pozwala na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie konieczności chlorowania wody pitnej. Ostatnia cecha jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala ograniczyć użycie chloru do dezynfekcji. Zakłady przemysłowe, które posiadają odpowiednią sieć doprowadzającą, cechującą się niskimi przepływami, dzięki zastosowaniu lamp UV mogą całkowicie zrezygnować z chlorowania wody.

Lampy UV do dezynfekcji wody są wykorzystywane nie tylko do uzdatniania wody pitnej w wodociągach, ale również do dezynfekcji wody używanej w procesach przemysłowych lub tej, którą wypełnia się baseny. Naświetlanie promieniami UVC stosuje się także do uzdatniania wody na statkach i dezynfekcji wód balastowych, a także do redukcji zawartego w wodzie ozonu resztkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj