Maszyny EDM (Electric Discharge Machining) to urządzenia służące do obróbki materiałów twardych i trudnoobrabialnych. Metoda ta polega na generowaniu wyładowań elektrycznych pomiędzy elektrodą a obrabianym materiałem, co prowadzi do stopienia i odparowania części materiału. W ten sposób można uzyskać bardzo dokładne kształty i powierzchnie, których nie da się uzyskać w tradycyjny sposób.

Elektrodrążarka EDM (WEDM) używa mosiężnego drutu jako elektrody. Drut ten jest prowadzony przez obrabiany materiał, generując w ten sposób precyzyjny i powtarzalny kształt przez co często potocznie nazywa się te maszyny EDM „drutówkami”. Ta metoda jest szczególnie przydatna do cięcia dużych elementów i tworzenia kształtów nieregularnych. Jest również stosowana do cięcia twardych materiałów, takich jak stopy metali, diamenty, węglik czy ceramika.

Maszyny EDM (EDM) używają elektrody miedzianej lub grafitowej do obróbki erozyjnej. Elektroda ta jest zbliżana do obrabianego materiału, tworząc wyładowanie elektryczne. Metoda ta jest szczególnie przydatna do obróbki detali o skomplikowanym kształcie, takich jak formy wtryskowe i matryce do produkcji metalowych elementów. Jest również stosowana do wytwarzania narzędzi skrawających, takich jak frezy i wiertła.

Maszyny EDM znajdują zastosowanie w wielu branżach, w tym w produkcji form wtryskowych (gdzie zarówno elektrodrążąrki drutowe wycinają kształty pod wkładki, jak też maszyny EDM wypalają gniazda formujące), narzędzi tnących, matryc i elementów maszyn. W przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym są stosowane do produkcji części o skomplikowanym kształcie, takich jak wtryskiwacze paliwa i elementy silników. Maszyny EDM są również wykorzystywane w produkcji biżuterii, narzędzi chirurgicznych i innych przedmiotów z metalu.

Jednym z największych zalet maszyny EDM jest to, że pozwalają one na obróbkę materiałów o bardzo wysokiej twardości, takich jak diamenty, węglik czy ceramika. Metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych kształtów i powierzchni, co jest szczególnie ważne w produkcji narzędzi tnących i form wtryskowych. Inną zaletą maszyn EDM jest to, że pozwalają one na obróbkę materiałów w sposób niemożliwy do uzyskania za pomocą innych metod. Na przykład, jeśli chcemy uzyskać kształt złożony z wewnętrznych narożników bez zaokrąglenia, to metoda ta jest często jedynym wyborem, a bardzo wysoka precyzja i powtarzalność jest kluczowa w wypadku produkcji masowej.

Jednakże, istnieją również pewne wady maszyny EDM. Jedną z nich jest to, że metoda ta jest stosunkowo wolna, co oznacza, że proces obróbki może trwać długo, zwłaszcza w przypadku obróbki dużych elementów. Ponadto, koszty inwestycji w maszyny EDM są dość wysokie, co może odstraszać niektórych przedsiębiorców. Stąd też pewną alternatywą może okazać się zakup obrabiarki używanej, np. za pomocą dedykowanego portalu ogłoszeniowego do sprzedaży/zakupu wszystkiego, co z obrabiarkami jest związane – obrabiarka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj