Najważniejszym elementem wyposażenia każdego fotografa jest oczywiście dobrej jakości aparat fotograficzny, ale na tym się oczywiście nie kończy. Jeśli potrzebujemy urządzenia wyłącznie do amatorskiej i sporadycznej fotografii, na zakupie samego urządzenia może się rzeczywiście skończyć. Trudno jednak sobie to wyobrazić przy tak szerokim wachlarzu przeróżnych dodatków i akcesoriów. Niektóre z nich okazują się być niezwykle przydatne i dają wiele nowych możliwości fotografującemu. Wśród przydatnych akcesoriów znajdują się statywy fotograficzne. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że nawet najbardziej wymagające osoby znajdą dla siebie coś odpowiedniego. Przebierać można zarówno w relatywnie tanich statywach, jak również tych profesjonalnych z wysokiej półki cenowej.

Komu przydadzą się statywy fotograficzne?

Statywy fotograficzne nie są czymś niezbędnym, ale okazują się być bardzo praktycznym akcesorium, bardzo ułatwiającym pracę fotografowi. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy statywu. W przypadku sporadycznego robienia zdjęć, amatorskiej fotografii, przyrząd ten może być po prostu zbędnym wydatkiem. Z kolei przy długotrwałym wykonywaniu zdjęć, szczególnie w porze nocnej i na koncertach, statywy okazują się być nieocenioną, wręcz niezbędną pomocą. Robienie zdjęć z ręki byłoby bardzo uciążliwe, co wpłynęłoby na ich jakość. Statyw przydaje się także w okresie jesienno-zimowym, kiedy bardzo szybko robi się ciemno. Idealnie sprawdzi się podczas fotografowania panoram i robienia zdjęć w technice HDR.

Na jaki statyw się zdecydować?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów statywów fotograficznych, dzięki czemu mamy w czym wybierać. Z tych niewielkich i lekkich wymienić można modele stołowe. Można się na nie zdecydować w przypadku niedużych aparatów fotograficznych. Przy tych cięższych trzeba liczyć się z niestabilnością. Jeśli potrzebujemy statywu tylko sporadycznie i ma ułatwić robienie zdjęć w pomieszczeniach, model stołowy będzie dobrym wyborem. Można go z łatwością przenosić i regulować długość nóg, posiada metalową głowicę ruchomą i blokadę położenia. Im więcej dodatkowych funkcjonalności, tym cena będzie wyższa. Do zabrania w plener czy podróż świetnie nadają się statywy lekkie o udźwigu do dziesięciu kilogramów. Te najtańsze wykonane są z tworzywa sztucznego, a lepszej jakości i bardziej wytrzymałe z włókien węglowych. Do dyspozycji mamy też statywy standardowe, które są wyższe i cięższe oraz trwalsze. Jeśli szukamy uniwersalnego statywu, to tego typu modele będą dobrym wyborem. W ich przypadku głowica dokupowana jest osobno. Mamy jeszcze statywy studyjne, czyli ciężkie i drogie, ale zapewniające najlepszą stabilność. Są one w stanie utrzymać nawet wielkoformatowe aparaty. W sprzedaży znajdziemy też szereg statywów niestandardowych, czyli takich o specjalnym przeznaczeniu.

Co ma szczególne znaczenie przy wyborze statywu fotograficznego?

Decydując się na statywy fotograficzne, powinno się mieć na uwadze kilka istotnych parametrów. Najbardziej istotne okazują się być te dotyczące wysokości, wagi i udźwigu. Im długość złożonego statywu będzie mniejsza, tym łatwiej go transportować. Udźwig dotyczy maksymalnego obciążenia statywu i jest ściśle powiązany z ciężarem samego aparatu. Ciężkie statywy nie są łatwe w transporcie, ale zapewniają większą stabilność. Wybierając statyw, należy mieć na uwadze poszczególne elementy, z których się składa. Najważniejsze okazują się być nogi, stopki, kolumna i głowica. Stabilność, uniwersalność, funkcjonalność, trwałość i wytrzymałość to najważniejsze cechy przy wyborze statywu fotograficznego. Tego rodzaju urządzenia można znaleźć w sklepach fotograficznych – https://notopstryk.pl/pl/c/Statywy-i-glowice-fotograficzne/421.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj