Zastanawiając się, w jaki sposób ograniczyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym, najczęściej skupiamy uwagę na oświetleniu i sprzęcie RTV. Rzadziej natomiast spoglądamy w kierunku gotowania, do którego coraz powszechniej wykorzystujemy kuchenki elektryczne… A przecież posiłki przygotowujemy nawet kilka razy dziennie. Na czym polega sztuka oszczędnego gotowania?

Jaka płyta elektryczna jest najbardziej efektywna?

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kuchenka z płytą indukcyjną, która wykorzystuje do podgrzewania potraw nawet 90% pobieranej energii. Nie wszyscy przepadają za tym rozwiązaniem, ale jeśli dobierzemy do niej dobry zestaw garnków, z pewnością spełni swoją funkcję i przyczyni się do niższych rachunków za prąd. Do dyspozycji pozostają jeszcze płytę ceramiczne i żeliwne. Taka kuchenka będzie tańsza od indukcyjnej, ale w perspektywie czasu jej użytkowanie będzie mniej ekonomiczne. Gotując zmarnujemy natomiast nawet 40% pobranego prądu.

Sztuka oszczędnego gotowania

Dobrą praktykę stanowi regularne czyszczenie płyty kuchennej, nawet w trakcie przygotowywania jednego posiłku. Nie chodzi o względy wizualne. Każde zabrudzenie obniża bowiem efektywność kuchenki i przyczynia się do wyższych rachunków za prąd. Jeśli w kuchni korzystamy z mrożonek, warto wyjmować je z zamrażarki wcześniej, ponieważ mniej energii zużyjemy na ich gotowanie. Niektórzy z nas podgrzewają wodę w czajniku lub garnku nawet kilkanaście razy dziennie. Warto dokładnie ją odmierzać i wykorzystywać tylko taką ilość, jaka jest tam rzeczywiście potrzebna.

Oszczędne gotowanie i oszczędne zmywanie

W gospodarstwach domowych wyposażonych w zmywarkę energia elektryczna jest przeznaczona nie tylko na gotowanie, ale także nieodłączne zmywanie po przygotowaniu posiłku. Aby poszukać tu oszczędności, najlepiej ograniczać liczbę naczyń używanych do przygotowania pojedynczego posiłku. Czasami wystarczy lekko opłukać garnek, w którym przykładowo, po ugotowaniu ryżu lub makaronu wyląduje następnie sos. Zresztą wiele pysznych dań da się przygotować w formie jednogarnkowej. Zmywać najlepiej gdy urządzenie się zapełni, korzystając przy tym z trybu eco.

Wciąż wysokie rachunki za prąd? Warto zmienić sprzedawcę

Jeśli po wprowadzaniu w życie zasad oszczędnego gotowania i innych dobrych praktyk ograniczających zużycie energii, rachunki za prąd wciąż wydają się nam wysokie, warto poszukać oszczędności w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sprzedawcy energii, na dostawcę oferującego korzystne stawki, niższe opłaty handlowe i gwarancje stałej ceny. Na stronie https://poprostuenergia.pl/ przedstawiono, w jaki sposób bez zbędnych formalności zmienić dostawcę energii elektrycznej i zacząć oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj