Częste zawieszanie się, przegrzewanie, nieprawidłowe działanie systemu czy problemy z grafiką – to tylko kilka przykładowych usterek bardzo często zgłaszanych przez właścicieli komputerów. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie znaleźć przyczynę problemu, a część tych awarii może świadczyć o poważnych uszkodzeniach. Zastanawiasz się, co może być powodem problemów z Twoim urządzeniem? Przedstawiamy najczęstsze usterki wraz z ich potencjalnymi przyczynami.

Paski, linie i artefakty na ekranie komputera

Powodem różnych problemów z obrazem może być uszkodzona matryca, karta graficzna czy przegrzanie – układ graficzny nie jest w stanie działać prawidłowo w przypadku wysokiej temperatury. Tutaj rozwiązaniem może okazać się czyszczenie układu chłodzenia, który dzięki temu zacznie pracować efektywniej, a podzespoły będą skutecznie schładzane. Czyszczenie spowoduje, że wszystkie elementy będą mogły pracować w optymalnych warunkach, a także zakonserwuje i zapobiegnie uszkodzeniom układów wskutek przegrzania.

Uszkodzenie karty graficznej – objawy

  • Czarny ekran po uruchomieniu komputera – jeżeli po włączeniu urządzenia słyszysz uruchamiający się system, jednak obraz nie chce się włączyć, może to świadczyć właśnie o problemach z kartą graficzną.
  • W trakcie włączania urządzenia mogą pojawić się trzy sygnały dźwiękowe.
  • Pojawiające się artefakty w postaci kropek, pasków i podobnych zakłóceń.
  • Powiększenie ikon.
  • Zniekształcenie obrazu, najczęściej pojawiające się po dłuższej pracy i nagrzaniu sprzętu.

W przypadku uszkodzenia karty graficznej, konieczna będzie wizyta w serwisie. Naprawa będzie wymagała specjalistycznego sprzętu oraz dużej wiedzy, ponieważ polega ona na reballingu lub wymianie całego układu. Karta graficzna jest układem BGA; ze względu na jego charakterystyczną konstrukcję konieczne jest przeprowadzenie procesu lutowania. Większość takich awarii spowodowana jest powstaniem zimnych lutów i mikro pęknięć pod układem BGA.

Brak dźwięku w laptopie

Brak dźwięku w laptopie może wynikać zarówno z awarii sprzętowej, jak i z kwestii oprogramowania. Warto sprawdzić w „Panelu sterowania” i zakładce „Dźwięk” czy urządzenia, które odpowiadają za dźwięk są włączone. Bardzo często zdarzają się również problemy ze sterownikami – instalacja najnowszych sterowników oraz ponownie uruchomienie systemu może rozwiązać problem. Warto sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległy przypadkiem wbudowane głośniki laptopa. Jeżeli po podłączeniu zewnętrznych głośników oraz słuchawek słyszysz dźwięk – wiesz już, gdzie leży przyczyna. Jeżeli dźwięk się w ogóle nie wydobywa – być może winne jest nasze niedopatrzenie i przypadkowe wyciszenie komputera. Jeżeli proste czynności nie rozwiązały problemu, konieczna będzie konsultacja w serwisie. Uszkodzeniu mógł ulec np. wzmacniacz audio, kodek czy gniazdo słuchawkowe, a ich naprawa wymaga dużej dokładności i doświadczenia.

Awaria dysku twardego

Awaria dysku twardego może objawiać się na różne sposoby – często zdarza się, że wydaje on wtedy dziwne dźwięki – stukanie, piszczenie, klikanie, zgrzytanie. System operacyjny może nie wykrywać dysku, a pliki – nie zapisują się. Zawieszanie i spowolnienie komputera, pojawianie się niebieskiego ekranu to kolejne objawy mogące świadczyć o uszkodzeniu dysku – jednak na ich podstawie nie możemy stwierdzić niczego ze stuprocentową pewnością, ponieważ mogą one oznaczać również szereg innych usterek. Również uszkodzenie plików, brak możliwości ich otwarcia oraz znikające pliki mogą oznaczać problem z dyskiem. Zawsze warto robić kopie zapasowe, ponieważ na dysku przechowujemy niezwykle ważne dane. Jeżeli nasz dysk uległ awarii, odzyskanie danych będzie możliwe tylko w specjalistycznym laboratorium.

Zawirusowanie komputera – objawy

Jednym z objawów zainfekowania komputera jest problem z plikami – nagle zaczynają znikać. Złośliwe oprogramowanie jest w stanie usuwać i przenosić pliki, a nawet je szyfrować, co skutecznie uniemożliwia ich otwarcie. Komputer może się zawieszać, włączać i wyłączać samoistnie, podobnie jak programy zainstalowane na urządzeniu. Spowolnienie komputera, zniknięcie programu antywirusowego czy wyskakujące okienka – to kolejne nieprzyjemności, które nas czekają po zainfekowaniu komputera.

Jak zapobiec wirusom komputerowym?

Oczywiście, najprostsza odpowiedź brzmi – używajmy programu antywirusowego. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zainwestować w płatny program, ponieważ oferuje on znacznie więcej funkcji i jest po prostu skuteczniejszy, chroni przed większą ilością zagrożeń. Ważną zasadą jest również nieklikanie w maile o niewiadomym pochodzeniu – podobnie jest z pobieraniem plików z niepewnych źródeł. To wszystko może się wiązać ze ściągnięciem wirusa na nasz komputer. Zewnętrzne nośniki danych również mogą stanowić źródło wirusów komputerowych.

Jeżeli Twój komputer uległ awarii – zapraszamy do IVITER Serwis. Nasi pracownicy posiadają ogromne doświadczenie, pomogą Ci w każdym przypadku. Podejmujemy się wszystkich, nawet najtrudniejszych napraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj